czwartek, 16 stycznia 2014

The Human (And The Wolf) Experience

Dwa filmy, podczas których czas zdawał się płynąć poza mną. Dwie historie tak skrajnie różne a jednak poprzez kontrast dopełniające się nawzajem. Dwa światy, które nigdy się nie spotkają. Dwa sposoby narracji, dwie drogi, którymi dochodzimy do odpowiedzi na to samo pytanie. Co jest w życiu najważniejsze? W czym tkwi sens? Po co tak naprawdę budzimy się co rano?

Niezwykłe, że przyszło mi je obejrzeć w odstępie zaledwie 24 godzin...

Pierwszy film.
Sobotnie popołudnie...szybko rzucone przez Małża "idziemy do kina?" ... możemy - odpowiadam - ale na co? ... znajdź coś. Czytam na głos tytuły filmów i słyszę jak Synio krzyczy ze swojego pokoju - O! na to idźcie, ponoć super. Omiatam wzrokiem "listę płac", reżyseria Martin Scorsese , w głównej roli  Leonardo DiCaprio, dostrzegam mały minus, długość filmu - prawie trzy godziny, ale OK, nie ma problemu, nie pójdziemy na dwudziestą tylko na osiemnastą, to nie zasnę. Nie żebym zawsze spała, ale raz mi się zdarzyło zdrzemnąć... głupie uczucie.
Szybka rezerwacja biletów, ogarniamy się i jazda. W kinie tłumy... kolejka do kas, kolejka po jedzenie, nawet kolejka do przedarcia biletu. Czyżby wszyscy na ten film? Nie... dziś premiera "Nimfomanki", to tamta sala pęka w szwach, ale nasza też pełniutka.
A potem zaczyna się seans i zanurzam się w świat Jordana Belforta (według mnie absolutnie oscarowa rola "boskiego Leo"), młodego maklera, któremu pechowy start na Wall Street nie przeszkadza w zrobieniu szybkiej, oszałamiającej i niezwykle degenerującej kariery.

Giełda, maklerzy, akcje, prowizje, pieniądze, które przychodzą tak łatwo i w takiej ilości, że już się ich nie liczy i nie bardzo szanuje. Szybko zarobione pieniądze równie szybko się wydaje. Z gestem. Jeśli dom, to największy i najdroższy, jacht najbardziej luksusowy, jeśli imprezy to do upadłego (a raczej upodlonego), jeśli kobiety to  piękne, bezpruderyjne i w hurtowych ilościach. I narkotyki. Najpierw z rzadka, jako panaceum na otwarty umysł i świeżość myślenia, z czasem coraz silniejsze, w coraz większych ilościach i wymyślnych kombinacjach. Jak wszystko inne w nadmiarze, do przesytu, do szaleństwa, do obrzydzenia. Życie jest nieustanną zabawą i grą, wyścigiem i happeningiem. Ale bez tych wszystkich gadżetów, emocjonalnych afrodyzjaków, bez tego nieustannie wzniecanego haju jest puste jak mydlana bańka. I jak ona pryska nagle ...

To nie mój świat, ale zatonęłam w nim zupełnie nie zauważając jak mijają te trzy godziny. Bo to po prostu świetnie opowiedziana historia człowieka, który miał marzenie, realizował je i  który stał się w pewnym sensie ofiarą własnego planu na życie. Bo wciąż i wszystkiego chciał więcej...
Drugi film
Niedziela, w naszym kościele zorganizowano pokaz dokumentu nakręconego w katolickim studiu filmowym w Nowym Jorku. 
Kilku młodych chłopaków u progu  dorosłości postanowiło dowiedzieć się czym tak naprawdę jest życie, w czym tkwi jego istota. Odpowiedzi na te pytania szukali wśród bezdomnych w Nowym Jorku, z którymi spędzili tydzień śpiąc w kartonowych pudłach, żebrząc o jedzenie, czy grzejąc się przy prowizorycznych ogniskach. Pojechali też do Ameryki Południowej , gdzie pomagali pracownikom i wolontariuszom szpitala dla porzuconych chorych i kalekich dzieci. Na końcu wybrali się do Afryki, by prawdy o sensie życia szukać wśród chorych na AIDS i trędowatych. Cały czas towarzyszyła im kamera i chociaż osią główną filmu była "podróż" jednego z chłopaków do nie widzianego od dziesięciu lat ojca, to dla mnie najważniejsze i najbardziej wzruszające były wypowiedzi napotkanych przez niego po drodze ludzi. Bezdomnego alkoholika z NY, który pociągając raz po raz z butelki mówił jak przegrał swoje życie, czy innej bezdomnej, która ze łzami w oczach opowiadała, jak pewnej zimy tak zwani "normalni ludzie" pochylali się nad losem czterech bezpańskich psów  które błąkały się po ulicy ją samą, tak samo jak te psy zmarzniętą i głodną traktując jak powietrze. Ci bezdomni, młoda dziewczyna umierająca na AIDS, trędowaci ze zdeformowanymi kończynami, małe dzieci skrzywdzone przez dorosłych, okaleczone i chore, oni wszyscy mówili, że mimo tego całego nieszczęścia, jakie ich spotkało, są szczęśliwi, bo mają obok siebie bliskich ludzi. Nie zawsze jest to rodzina, czasem przyjaciele, innym razem wolontariusze, czy po prostu ludzie tak samo dotknięci przez los jak oni, ale są to ci, którzy dają wsparcie, zainteresowanie i ciepło. I jest w nich wiara. I nadzieja. I miłość.Dwa filmy, dwie historie, dwa światy, które nigdy się nie spotkają. Jeśli będziecie mieć okazję, zobaczcie obydwa. Naprawdę warto.


12 komentarzy:

 1. Wpiszę sobie na listę do zobaczenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście skrajne obrazy... ;) mnie od 'Wilka..." troszkę odrzuca fakt, że podobno orgie przedłużane.... i że tych zabaw za dużo, jak gdyby wszystko się do tego sprowadzało.... dlatego wciąż się waham :)

  P.S. Ta muzyczna autosugestia... czy to nie jest niebezpieczne?? ;D bo jeśli wyczekiwana piosenka nie jest jakimś hitem... to możesz się nie doczekać i wówczas trzeba by myśleć tak: "jeśli nie usłyszę dziś tego rano, to będzie dobry dzień!" :) szanse rosną ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Orgii i zabaw czasem mocno obleśnych jest kilka. I można pomyśleć, że tylko do nich sprowadzało się życie głównego bohatera...zapewne tak było, ale nie wahaj się Mi. Naprawdę, nie wahaj.

   a co do P.S. :))) wystarczy słuchać odpowiedniej stacji a szanse usłyszenia tej właściwej melodii są dość duże. To taka drobna manipulacja "losem" czy "przypadkiem". Chociaż nawet wówczas , niestety, trafiają się dni nie najlepsze..

   Usuń
  2. Dziękuję za polecenie :)


   ;)i dziękuję Ci też za te miłe słowa w Twoim komentarzu :) mam nadzieję, że miałaś taki weekend jak planowałaś :) strucla udana? :)

   Usuń
  3. Strucla udana, weekend zbyt krótki, ale przecież niedługo kolejny ;))

   Usuń
  4. Kochana! Przecież za dwa dni znowu weekend :D napisz o strucli, a ja nikomu nie powiem, że tekst przeterminowany z lekka :)

   Usuń
 3. Mireczko, jak zwykle zaciekawiłaś:) Jak ja lubię czytać Twoje posty:)
  Dziękuję za odwiedziny i dobre słowo:) Czy z tymi serwetkami to tak serio, serio? Bo ja chętna jestem:) Ale czy to znaczy, że nie będziesz już dekupażować? Byłaby wielka szkoda - tak bardzo lubię Twoje klimatyczne prace:) Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dekupażuję coraz mniej, teraz bliżej mi do drutów i szydełka, dlatego z przyjemnością oddam Ci te bzy. Ściskam.

   Usuń
 4. Dziękuję, Mireczko, aż mi głupio teraz... Może wymianka?
  Czy masz ciągle ten sam adres mailowy? Bo u mnie zmiana: hanutka@upcpoczta.pl
  Uściski:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle bardzo dobre i cenne recenzje. Dzięki !!!
  Po prostu lubię Cię czytać i tyle:))))

  PA!
  Tomaszowa

  OdpowiedzUsuń
 6. W odpowiedzi na Twój komentarz u mnie:

  Widzieliśmy "Fringe" ;) podobało mi się! Bardzo macie miły zwyczaj :) ja też tak traktuję nasze wspólne oglądanie seriali. Chodzi o to, żeby razem :)

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz jest dla mnie wyróżnieniem...